Kreatywne zabawy z dzieckiem

Kreatywne zabawy z dzieckiem

Jak wspierać dziecko w jego rozwoju? Jak zachęcić je do twórczej aktywności i znaleźć złoty środek na zabicie nudy? Każdy rodzic wie, że jest to nie lada wyzwanie. Czym jest kreatywność i jak ją u dziecka rozwijać?

O tym pisze Natalia Romasz – wychowawca w NCR Perspektywy.

Wielu wybitnych pedagogów jak Stefan Szuman, Janusz Korczak czy Celestyn Freinet uważali, że dziecko jest twórcą spontanicznym. Najbardziej wrażliwym twórcą rzeczy pięknych i niepowtarzalnych. Dlatego też twórczość dziecka od najmłodszych lat jest bardzo swobodna. Dziecko rysuje i maluje, lepi z plasteliny, układa rymowanki i wierszyki, śpiewa wymyślone przez siebie piosenki i wykonuje taneczne ruchy do muzyki w sposób spontaniczny i dla przyjemności jaką mu to sprawia.

Twórczość odgrywa duże znaczenie w utrzymaniu równowagi psychicznej dziecka. Daje mu wiele radości i podnosi dobre samopoczucie, pozwala mu się odprężyć oraz rozładować często negatywne emocje.

Wspieranie dziecka w twórczym rozwoju daje mu także szansę na naukę podejmowania wyzwań, na rozwój wyobraźni, a przede wszystkim na zdobywanie nowych doświadczeń.

Oto trzy przykładowe propozycje kreatywnych zabaw z dziećmi, które nigdy nie pozwolą wam się nudzić.

Kreatywne koraliki

Doskonałą zabawą rozwijającą kreatywne myślenie i działanie u dzieci są koraliki do zaprasowania Pyssla lub Hama. Dzieci realizują swój pomysł wybierając kolor koralików i wzór jaki zostanie przez nich utworzony. Koraliki można także nawlekać na sznurek i tworzyć własną biżuterię. Nie jest to droga zabawka a daje mnóstwo możliwości i radości. Rozwija umiejętność koncentracji, doskonali małą motorykę. uczy spostrzegawczości i cierpliwości. Jest to zdecydowanie zabawa pochłaniająca mnóstwo czasu!

Wydrapywanki

Fajnym pomysłem na zabicie nudy są również wydrapywanki. Kiedyś robiło się je samodzielnie, dzisiaj można kupić gotowe, co jest zdecydowanie sporym ułatwieniem. Zabawa polega na zdrapywaniu wierzchniej warstwy farby, odsłaniając w momencie kolorową bazę. Podczas zabawy dziecko ćwiczy zdolności manualne i uczy się cierpliwości wydrapując patyczkiem kolorowy wzór. Dzięki temu dziecko może na nowo odkrywać świat. Zdobywanie przez dziecko wiedzy powinno być ciekawe i przyjemne dlatego też, wydrapywanki można wpleść w naukę pisania liczb lub liter.

Ugniatanie i formowanie

Wyrabianie, ugniatanie i formowanie różnego rodzaju mas zaczynając od modeliny czy plasteliny a kończąc na wyrabianych własnoręcznie ciasteczkach czy domowej ciastolinie z mąki i wody czy innych dodatków jakie znajdziemy w kuchni, to jedne z najprzyjemniejszych aktywności rozwijających rączki dzieci zwłaszcza tych najmłodszych.

Podstawa to zabawa

Najbardziej naturalną formą aktywności dziecka jest zabawa, dlatego jest to najbardziej skuteczny sposób na przyswajanie nowych umiejętności. Dziecko z większą chęcią i radością podejdzie do nauki widząc efekt jaki się za tym kryje.

Ważnym aspektem zachęcania dziecka do kreatywności jest również zaangażowanie samych rodziców, którzy potrafią dostrzec kreatywność dziecka. Doskonale sprawdza się tutaj przygotowanie w domu miejsca, półki bądź ściany, na której dziecko będzie mogło wyeksponować swoje pracę, tworząc małą galerię.

Jednak jest coś, na co rodzic powinien zwrócić szczególną uwagę. Ważne jest to, aby nie zmuszać dziecka do działania, wbrew jego woli. Powinno ono samo zdecydować kiedy włączyć się aktywnie do zabawy i wspólnie z nami lub samemu coś stworzyć. Dziecko, które samo podejmie wyzwanie będzie czerpać z takiej zabawy dużo przyjemności i nigdy nie będzie się nudzić.