Akademia rękodzieła – zakończenie projektu

Akademia rękodzieła – zakończenie projektu

KGW „Swojskie klimaty” zakończyło realizację projektu Akademia rękodzieła.

W ramach projektu przeprowadzono łącznie 20 godziny zajęć z rękodzieła. Przeprowadzono 10 warsztatów trwających po 2 każde co daje łącznie 20 godzin zegarowych zajęć.
Zrealizowano następujące zajęcia:
– wyplatania i malowania koszy z łuby drzewnej i pudełek (lokalny produkt tradycyjny z Budzowa i okolic) – 2 zajęcia  5 i 12 września
zajęcia
– wyplatania koszy i ozdób z wikliny papierowej – 2 zajęcia:  19 i 26 września
– wycinanki, scrapbooking – 3 zajęcia:  3, 10 i 17 października
– wykonanie kwiatów z krepiny – 1 zajęcia: 3 listopada
– malowania witraży – 2 zajęcia: 7 i 16 listopada

Warsztaty odbywały się w budynku użyteczności publicznej – Świetlicy w Barwałdzie Średnim. Do przeprowadzenia zajęć zatrudniono lokalnego wytwórce ludowego. W prowadzeniu zająć pomagali wolontariusze odpowiedzialni za czynności przygotowawczo-organizacyjne takie jak: przygotowanie sali, przygotowanie i rozdanie materiałów, bieżąca pomoc podczas zajęć np. pomoc w przycinaniu materiałów, malowaniu, klejeniu itp.

Podczas zajęć nasi uczestnicy poznali: techniki wyplotu koszty z wikliny papierowej i koszy z łuby oraz wycinanki i scapbooking. Dzięki różnorodnej tematyce warsztatów każdy z uczestników mógł odnaleźć swój ulubiony rodzaj rękodzieła i zasmakować techniki jego wykonania. Wśród najmłodszych dużym zainteresowaniem cieszyły się kosze i pudełka z łuby drzewnej ozdabiane bajkowymi motywami krainy lodu czy spidermena. Natomiast naszym starszym uczestnikom najbardziej przypadły do gustu warsztaty z wycinanki i scrapbookingu gdzie powstały przepiękne albumy. Każdy z uczestników wrócił z warsztatów z własnoręcznie zrobionym i ozdobionym produktem, co stanowiło inspirację i motywację do  uczestnictwa w zajęciach. Nasi uczestnicy po  zajęciach j poszerzyli umiejętności manualne i doszli do wprawy w stosowaniu technik rękodzielniczych. Wszyscy uczestnicy a zwłaszcza najmłodsi czerpali radość z warsztatów, co potwierdza że tego typu zajęcia wśród dzieci i młodzieży powinny być realizowane regularnie.
Rodzice i babcie mogli wspólnie spędzić w ciekawy sposób czas ze swoimi dziećmi/ wnukami, co przyczyniło się do pogłębienia więzi między pokoleniowych.

 

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Województwa Małopolskiego i Gminy Kraków